Kolejna zapowiedź globalnego kryzysu – tym razem na tapecie: obligacje. Poniższe fragmenty pochodzą z artykułu na bussinesider.com.pl

Świat stanął na głowie. Obecnie już blisko 17 bilionów dolarów są warte papiery dłużne krajów o ujemnych rentownościach. Oznacza to, że de facto inwestorzy, którzy chcieliby je trzymać do końca okresu wykupu, straciliby swoje pieniądze. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która może pogrążyć system bankowy na świecie – ostrzegają pytani przez nas eksperci.

Obligacje o tzw. ujemnej rentowności sięgają rekordowej kwoty 17 bln dol., a to może zachwiać całym systemem finansowym, jaki obecnie znamy.

Po raz pierwszy wszystkie długości obligacji (od jednomiesięcznych po pięćdziesięcioletnie) wzmiankowanych czterech krajów cechowała ujemna rentowność. Świat stanął na głowie, prawda?

W ostatnich miesiącach obserwujemy bezprecedensowe zjawisko na rynku finansowym – ceny obligacji dynamicznie rosną, co oznacza że w przypadku wielu z nich – obecnie to już 1/3 całego globalnego rynku – parametr rentowności do wykupu osiągnął wartość ujemną – wyjaśnia dla Business Insider Polska Piotr Święcik, szef Biura Doradztwa i Funduszy Inwestycyjnych w Citi Handlowy.

Cały artykuł tutaj